Koncern Google zaprezentował dziś oficjalnie smartfony Pixel 2 i Pixel 2 XL, laptopa Pixelbook, a także nowe rozwiązania związane z asystentem Google i inteligentnym domem.

Zgodnie z przypuszczeniami, koncern Google zaprezentował dwa modele Pixela 2, różniące się rozmiarami. Pixel 2 ma ekran o przekątnej 5 cali, zaś Pixel XL – 6 cali. Smartfony dzielą ze sobą sporą część specyfikacji. Mają metalowe obudowy spełniające wymogi certyfikatu IP67, głośniki stereo i czytniki linii papilarnych na tyle.

W Pixelu 2 zastosowano wyświetlacz Full HD OLED, natomiast w Pixelu 2 XL – POLED o rozdzielczości QHD+ i proporcjach 18:9. Oba ekrany zoptymalizowano pod kątem rzeczywistości wirtualnej i są one „Daydream-ready”. Sercem Pixeli 2 są procesory Snapdragon 835 o taktowaniu 2,35 GHz, zestawione z układem graficznym Adreno 540 oraz pamięcią operacyjną 4 GBLPDDR4X. Smartfony otrzymały po 64 lub 128 GB pamięci wewnętrznej, różnią się natomiast pojemnością akumulatorów – 2700 vs 3520 mAh.

Pixele pracują pod kontrolą Androida Oreo, wzbogaconego o Always-On-Display i szereg inteligentnych funkcji – np. rozpoznawanie muzyki, rozpoznawanie obrazu Google Lens, rozszerzoną rzeczywistość itp. W Pixelach zastosowano też rozwiązanie znane z HTC U11 – obsługę poprzez ściskanie obudowy. Tym razem służy ono do uruchamiania asystenta Google.

W dziedzinie fotografii Pixele trafiły do czołówki, zdobywając 98 punktów w rankingu DxO. Aparaty mają 12-megapikselowe matryce w rozmiarze 1/2.6″, autofokus Dual-Pixel oraz obiektywy o jasności f/1.8, oczywiście z optyczną stabilizacją. Przednie aparaty są już bardziej „przyziemne” – 8-megapikselowe. Smartfony nie mają minijacka, ale za to są wyposażone w port USB-C. Pixel 2 występuje w trzech kolorach, zaś Pixel 2 XL – w dwóch. Pixel 2 z pamięcią 64 GB kosztuje 649 dolarów, zaś w wersji 128 GB – 749 dolarów. Pixela 2 XL wyceniono natomiast odpowiednio na 849 i 949 dolarów. Telefony będą dostępne w Australii, Kanadzie, Niemczech, Indiach, Wlk.Brytanii, USA, a w nieco późniejszym czasie również we Włoszech, Singapurze i Hiszpanii. U nas – nie.

Nowością jest również nowy model Chromebooka, zwany Pixelbook. Komputer ma centymetr grubości i waży kilogram. Ma odwracalny, 12,3-calowy ekran QHD, może mieć procesor Core i5 lub i7, do 16 GB RAM-u i do 512 GB dysku SSD. Komputer z systemem Chrome OS może pracować na baterii do 10 godzin i oferuje wsparcie dla rysika. Ceny Pixelbooka zaczynają się od 999 dolarów, a rysik kosztuje dodatkowe 99 USD.

Zaprezentowano również nowe głośniki do asystenta Google. Miniaturowy Google Home Mini kosztuje 49 dolarów, jest dostępny w trzech kolorach i oferuje podobne możliwości, jak jego większy kuzyn, Google Home. Z kolei model Google Home Max to znacznie większy głośnik oferujący dobrą jakość dźwięku, streaming muzyki i możliwość pracy w tandemie z drugim takim samym urządzeniem – w trybie stereo. To już jednak droższy sprzęt – za 399 dolarów.

fot. Google livestream via YouTube