Dubaj chce stać się pierwszą na świecie metropolią, w której mieszkańcy i turyści będą mogli przemieszczać się w samodzielnych i elektrycznych taksówkach. Parę dni temu władze pochwaliły się otrzymaniem 50 elektrycznych i samodzielnych Modeli S i X od Tesli w roli taksówek, a już dnia wczorajszego odbył się pierwszy test samodzielnej i elektrycznej podniebnej taksówki. Jest nią Volocopter, który jest owocem pracy inżynierów z firmy E-Volo. Ta latającą taksówka powstała opierając się na miniaturowego śmigłowca. Wyposażony jest on w 18 jednostek napędowych. Masa startowa maszyny wynosi 450 kilogramów, można nią rozpędzić się do 100 km/h i odbyć ok. półgodzinny lot.

https://www.youtube.com/watch?v=LQWUQGWhNHU

Patrząc z perspektywy zagospodarowania go jako środka miejskiego transportu, to półgodzinny lot jest w zupełności wystarczający, by dotrzeć z domu do pracy, na uczelnię czy ważne spotkanie.

Władze Dubaju chcą, ażeby do 2030 roku aż 25 procent transportu miejskiego było obsługiwane przez pojazdy samodzielne. Patrząc przez pryzmat ogromnego zainteresowania takimi nowoczesnymi formami transportu śród mieszkańców miasta i lokalnych firm, możemy być pewni, że podniebne taksówki spopularyzują się o wiele szybciej.

Źródło: Reuters / Fot. E-volo