Produkty firmy OnePlus znów pod ostrzałem. Benchmarki to nie jedyny problem tego producenta, tym razem chodzi o prywatność użytkowników. Jak się okazało, OxygenOS zbiera z telefonów wiele danych a następne wysyła je na serwery pod kontrolą Amazonu. Producent próbuje wyjaśnić sprawę.

OnePlus gromadzi dane, przetwarza a następnie wysyła na własne serwery. Specjalista od bezpieczeństwa Chris Moore, analizował działania systemu OxygenOS i jak się okazało, Chińczycy zbierają ze swoich telefonów naprawdę dużo informacji.

Wśród zbieranych danych możemy znaleźć, numery telefonów, numery specjalne oraz IMEI, sposób i częstotliwość w odblokowywania telefonu i wiele innych. Nietrudno więc zauważyć że zbieranie takich danych można przypisać do danego użytkownika.

OnePlus próbuje wyjaśnić dlaczego zbierają te dane

 

Firma jest zdania, że dane wysyłane są na serwery Amazonu w dwóch pakietach z użyciem bezpiecznego połączenia. W pierwszej paczce znajduje się analityka użytkowania. Na jej podstawie firma jest w stanie lepiej dostosować system pod kątem użytkowników. To można wyłączyć udając się do ustawień i zaawansowanych, gdzie powinna być dostępna opcja Join user experience program.

Drugi pakiet danych zawiera informacje o konkretnym urządzeniu i tutaj OnePlus stwierdza, że na podstawie tych danych jest w stanie zapewnić lepsze wsparcie posprzedażowe. Jakub Czekański na Twitterze podaje sposób na kompletną dezaktywację wysyłania danych na serwery firmy.